![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Free shipping |
Safe purchase |
Great price |
Wide selection |
Fast service |
RUGGTEK HANDHELD PC RPL 550
The Android smart handheld terminal can handle any working environment.Pocket-friendly design, high grade toughness, still able to handle all conditions. You can take it anywhere without it getting damaged in the water or from everyday drops: with the PDA by Ruggtek you have one less thing to worry about.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| Screen size | 5.5" |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Format | Full HD, IPS display, Sunshine readable |
| Touchscreen | 5.5 inch, capacitive, works also with wet fingers or gloves |
| Processor | Intel Quad-Core Atom Z8350 |
| ARM Mali-T720 | |
| Operating system | Linux Ubuntu |
| RAM | 4GB |
| Disk/capacity | SSD 64GB |
INTERFACES
1x USB 3.0 Type A
1x USB 2.0 Micro USB
1x Micro SD
1x Headphone input
1x Mono speaker
1x SIM, WAN 4G LTE
GPS, Glonass, A-GPS Support
WIFI: 802.11 a / b / g / n
Bluetooth: Class 1, Bluetooth v4.0
Rear camera: 5M pixels, autofocus
Front camera: 2M pixels
EXPANSION SLOTS
Built-in Barcode Reader - 1D and 2D barcode support
Built-in NFC RFID - 13.56MHz
BATTERY
Rechargeable Lithium-Ion Dual Battery
Capacity: 5000 mAh
User replacable
CONCEPT
Fanless cooling
Operating temperature range: -20 ° C to 60 ° C
Relative humidity from 5% to 95%, without condensation
Level of protection: IP65
Complies with U.S. Army Standard MIL-STD-810G.
Withstands falls from a height of 1.22 m.
Corning Gorilla Glass Display, 7H scratch-resistant surface
Weight: 350 g
Dimensions: 87x180x21.5 mm (WxLxH)
| Properties | |
| CPU | Intel Quad-Core Atom Z8350 |
| Display | 5.5" Res: 1080x1920px |
| Memory | 4GB/64GB |
| Operating sistem | Linux Ubuntu |
| Touchscreen | Capacitive multi-touch |
| Interfaces | 1x USB 3.0 Type A 1x USB 2.0 Micro USB 1x Micro SD 1x Headphone input 1x Mono speaker 1x SIM, WAN 4G LTE GPS, Glonass, A-GPS Support WIFI: 802.11 a / b / g / n Bluetooth: Class 1, Bluetooth v4.0 Rear camera: 5M pixels, autofocus Front camera: 2M pixels |
| Accessory | Product Code: | Price: without VAT | Price: with VAT | Qty | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
RUGGTEK Battery for PCs RUGGTEK SPARE BATTERY PACK Need more power? We got you covered. Either you need an additional bat.. |
BAT-XXX | 0,00 € | 0,00 € | ||
![]() |
RUGGTEK Cradle 550 RUGGTEK CRADLE 550 Desktop cradle for recharging the mobile PC, spare battery charger and deskto.. |
RPC-550 | 116,00 € | 141,52 € |
RUGGTEK RPL 550
- Brand: Ruggtek
- Product Code: RPL-550
- Availability: In Stock
-
1140,70 €
- Ex Tax: 935,00 €

















