![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Free shipping |
Safe purchase |
Great price |
Wide selection |
Fast service |
RUGGTEK HANDHELD PC RPA 720
ATEX(Zone2)*
Rich in acessories. The Android smart handheld terminal can handle any working environment. Pocket-friendly design, high grade toughness, still able to handle all conditions. You can take it anywhere without it getting damaged in the water or from everyday drops: with the PDA by Ruggtek you have one less thing to worry about.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| Screen size | 5" |
| Resolution | 720 x 1280 px |
| Format | 16:9, IPS display, Sunshine readable |
| Touchscreen | 5 inch, capacitive, works also with wet fingers or gloves |
| Processor | MediaTek MT6762, Octa-Core 2.00 GHz |
| Graphics | ARM PowerVR GE8320 |
| Operating system | Android 11, Google play |
| RAM | 2GB-4GB |
| Disk/capacity | SSD 16GB-64GB |
INTERFACES
1x USB Type-C (support OTG and DC Input)
1x Micro SD Memory Card Slot
1x Headphone
Built-in Barcode Reader 1D and 2D barcode support
NFC RFID 13.56MHz, ISO 14443/15693 cards
1x Mono speaker
2x SIM, WAN 4G LTE
GPS, Glonass, A-GPS Support
WIFI: 802.11 a / b / g / n
Bluetooth: Class 1, Bluetooth v4.0
Rear camera: 8M pixels, Auto focus and flash
EXPANSION SLOTS
Barcode Reader by Pistol Grip
UHF RFID Reader
Fingerprints Reader up to 5 fingerprints stored
BATTERY
Rechargeable Lithium-Ion Dual Battery
Capacity: 4000 mAh
User replacable
CONCEPT
Fanless cooling
Operating temperature range: -20 ° C to 60 ° C
Relative humidity from 5% to 95%, non-condensing
Level of protection: IP67
Complies with U.S. Army Standard MIL-STD-810G.
Withstands falls from a height of 1.22 m.
Corning Gorilla Glass Display, 7H scratch-resistant surface
Weight: 250 g
Dimensions: 15.6x76x165 mm (WxLxH)
*ATEX certificate optional
| Accessory | Product Code: | Price: without VAT | Price: with VAT | Qty | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
RUGGTEK Pistol Grip 600 RUGGTEK Pistol Grip 600 Pistol grip with barcode button for RPX 600. .. |
PG-600 | 139,00 € | 169,58 € | ||
![]() |
RUGGTEK Cradle 600 RUGGTEK CRADLE 600 Desktop cradle for recharging the mobile PC, spare battery charger .. |
RPC-600 | 116,00 € | 141,52 € | ||
![]() |
RUGGTEK Battery for PCs RUGGTEK SPARE BATTERY PACK Need more power? We got you covered. Either you need an additional bat.. |
BAT-XXX | 0,00 € | 0,00 € |
Ruggtek RPA 720
- Brand: Ruggtek
- Product Code: RPA-720
- Availability: 2-3 days
-
773,48 €
- Ex Tax: 634,00 €


















