![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Free shipping |
Safe purchase |
Great price |
Wide selection |
Fast service |
Recommended for small to medium/sized restaurants. Compact dimensions with great cutting performance. Anodized cast aluminium alloy construction, belt/ driven transmission, silent/running asynchronous motor, low/voltage controls, forged and hardened steel blade, carriage running on self/lubricating bushes, aluminium feed plate equipped with special sliding grooves to reduce friction, cast/in aluminium sharpener assembly.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| MODEL | AF300 GR |
| Cutting capacity | ❏ 250x205 mm ❍ 205 mm |
| Cutting thickness | 0÷16 mm |
| Weight | 26,5 kg |
| Motor | 0,27 kw |
| Blade | 300 mm |
| Carriage dimensions | 295x240 mm |
| Packing dimensions | 550x670x550 mm |
Belt driven gravity slicer- AF300GR
- Brand: Swedlinghaus
- Product Code: AF300 GR
- Availability: 2-3 weeks
-
0.00 €
- Ex Tax: 0.00 €
Tags: Belt driven gravity slicer- AF300GR







