![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Free shipping |
Safe purchase |
Great price |
Wide selection |
Fast service |
Recommended for small to medium/sized restaurants. Compact dimensions with great cutting performance. Anodized cast aluminium alloy construction, belt/ driven transmission, silent/running asynchronous motor, low/voltage controls, forged and hardened steel blade, carriage running on self/lubricating bushes, aluminium feed plate equipped with special sliding grooves to reduce friction, cast/in aluminium sharpener assembly, carriage release device only upon request.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| MODEL | AF300 EGR |
| Cutting capacity | ❏ 250x205 mm ❍ 205 mm |
| Cutting thickness | 0÷15 mm |
| Weight | 20,5 kg |
| Motor | 0,187 kw |
| Blade | 300 mm |
| Carriage dimensions | 270x260 mm |
| Packing dimensions | 620x520x450 mm |
Belt driven gravity slicer - AF300 EGR
- Brand: Swedlinghaus
- Product Code: AF300 EGR
- Availability: 2-3 weeks
-
0,00 €
- Ex Tax: 0,00 €
Tags: Belt driven gravity slicer - AF300 EGR







